Ta metoda lakierowania metalu (w tym m.in. stali, aluminium i metali ocynkowanych) zyskała na popularności w wielu branżach i nie ma się czemu dziwić.
Czy to w akcesoriach dekoracyjnych, czy też w architekturze, motoryzacji albo przy produkcji mebli, sprzętów RTV i AGD liczy się przecież to samo: trwałość i walory estetyczne produktu. Malowanie proszkowe lub „malowanie na sucho” (bo w całym procesie nie używa się wody) to metoda, która zapewnia jednowarstwowe pokrycie elementów gładką powłoką, bez zacieków i odprysków, która dzięki swoim właściwościom odporna jest na ścieranie, zmiany temperatury, działanie promieni UV i rdzę.
Proces lakierowania
Jak więc wygląda sam proces lakierowania? I jakie są inne korzyści płynące z takiej obróbki materiału? Poniżej opisujemy trzy podstawowe kroki malowania proszkowego.
Czyszczenie
Od dobrego przygotowania powierzchni zależeć będzie przyczepność i trwałość farby. Warto więc poświęcić czas na to, aby odpowiednio oczyścić materiał z zabrudzeń, tłustych plam czy nierówności. Aby zagwarantować jak najlepszą przyczepność farby, należy poddać wybraną powierzchnię czyszczeniu zarówno mechanicznemu, jak i chemicznemu, zabezpieczając ją tym samym przed korozją oraz ewentualnymi odpryskami lakieru.
Lakierowanie
Nanoszenie farby na uprzednio uziemiony metalowy element odbywa się w specjalnej kabinie lakierniczej przy użyciu profesjonalnych pistoletów. Farba ma postać drobnego proszku o właściwościach fizyko-chemicznych, które sprawiają, że pył momentalnie przykleja się do wybranej powierzchni.
Utwardzanie
Po pomalowaniu należy wysuszyć element i nagrzać go w specjalistycznym piecu lakierniczym. Przygotowaną powierzchnię wkłada się do temperatury 140-200oC, w której, po około 20 min, farba ulega stopieniu i polaryzacji. Tak utwardzony proszek nabiera wszystkich opisanych wyżej właściwości.
Dzięki możliwości ponownego użycia pyłu, który podczas procesu zdążył opaść, taki sposób malowania to bardzo ekologiczne i wydajne rozwiązanie. Mnogość odcieni, różne stopnie połysku i strukturalne wykończenie sprawia, że metoda malowania proszkowego jest niezwykle uniwersalna i może być wykorzystana w wielu dziedzinach.